DÜNYANIN EN RAHATLATICI ŞARKISI! – BİLİM İNSANLARINA GÖRE

Hayat oldukça stresli ve bazen müzik gerçekten çok iyi geliyor. Peki siz dünyanın en rahatlatıcı şarkısını biliyor musunuz?

Araştırmalara göre uzmanlar dünyanın en rahatlatıcı şarkısını açıkladılar. Hepimiz müziğin rahatlatıcı, mutluluk ve huzur veren etkileri olduğunu biliyoruz.

İngiliz nörobilim uzmanları sadece bir şarkının diğer şarkılara kıyasla stresi azalttığını ve ruhu dinlendirdiğini söylüyorlar.

Bir pazar araştırma şirketi olan Mindlab International, birkaç sene önce bir araştırma başlattılar. Denekler puzzle yaptıkları esnada beyin aktiviteleri incelendi. Ve bu süreçte de müzik dinletildi.

Tüm şarkıların ötesinde bir şarkı %65 oranla denekler üzerinde stresi azalttığı yönünde gözlemler yapıldı. Bu şarkı ise Marconi Union tarafından bestelenen “Weightless” .(Aşağıda bulabilirsiniz).

DailyMail.com’daki bir habere göre ise Adele ve Coldplay gibi müzisyenlerden %11 oranında kan basıncını, nabzı ve kalp atışlarını düşürdüğü belirtiliyor.

Sözlü şarkılardan hoşlananlar için ise stresi azaltan şarkıların ise Enya – Watermark

Ya da All Saints’ten Pure Shoes olduğu açıklanmış.

Stresi azaltmak için yapılan terapiler arasında müzikli terapi en çok kullanılan yöntemlerden biri. Stresi olabildiğince azaltmak  vücudumuzun hastalıklarla savaşması ve sağlıklı olabilmek için oldukça önemli. Daha önce yapılmış birçok araştırmaya göre stres vücudumuza ve beynimize tahminimizden daha çok zarar veriyor. Bu nedenle her ne yapıyorsanız şimdi bırakın ve bu şarkıyı dinleyin deriz…

ShufflePost Haber Merkezi

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. aarzuu dedi ki:

    Çok ilginç 👍🏼

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s