90’LARIN ÇOCUKLARI 90’LARDAN ÇIKAMIYOR! PEKİ, NEDEN?

90’ların şarkıları, 90’ların karakterleri, çizgi filmleri, kıyafetleri… Birçoğumuz o günleri özlüyoruz. Herşeyden çok belki de! Peki neden? İşte bir bilimsel açıklama!

Bazen şarkılarını dinliyoruz, bazen ise o yıllarda izlediğimiz çizgi filmleri izleyebileceğimiz adresleri arıyoruz, bazen de o yıllara ait bir slogan bizi heyecanlandırıyor. Peki biz neden o yılları özlüyoruz? Belki de ruhumuzu kaybettiğimizden, onu en ait olduğu zamana 90’lara götürüyoruz. Kim bilir…

Aslında 90’ların yeniden doğuşu belliydi. Çeşitli sözlüklerde, blog ve websitelerinde şu başlıkları gördük; “liseliler bilmez, 90’larda doğmayanlar bilmez, 80’lerin sonu 90’ların başında çocuk olmak” dedik. 90’ların bir şekilde geri geleceği belliydi. Çünkü şu anda o dönemleri yaşamış bizler bazı şeyleri yönlendiriyor ve karar veriyoruz. 90’lardan konuşmak istedik ve konuştuk. İzlemek istedik, izliyoruz, giymek istedik giyiyoruz.

Gelelim biraz bizden bahsetmeye…
Biz dediğim nesil kim? 80’lerin sonu 90’ların başı doğumlu biri olarak ben ve benim yaşıtlarım şu anda birçok şirketin ve kurumun karar mekanizması koltuğunda oturuyor. Öte yandan tüketim pastasının da büyük bir bölümünü oluşturuyorlar.

Journal of Consumer Research’ten Cristie Antonia Russell ve Sydney Levy diyor ki; “Bu tür hatırlatıcıları kullanmak gördüklerini ve duyduklarını duygusal olarak daha kolay ve rahat bağdaştırabiliyorlar çünkü geçmiş referansları var.

Psikolog Neel Burton Huffington Post’a yaptığı açıklamada diyor ki; ” Sınırsız eğlence ve kültürel materyal  görsel sunan dünyada bazı şeyleri tekrar tekrar izliyor ve okuyoruz. Fakat bazıları ile bütünleşiyoruz bunlar da bizlere güven ve perspektif sunanlar oluyor.”

Bu söylemden de anlayabileceğiniz gibi aslında nörobilim dalının bir katmanı olan nostaljiye götürüyor bizleri. Aslında onu ayakta tutan şimdi yönetici koltuğuna hazırlanan, kıdemleri oldukça yüksek olan 90’larda büyümüş nesillerin bize sundukları. Yani bizim sunduklarımız. Aslında 90’lar sadece günümüze değil, önümüzdeki zamanlara atıfta bulunacak bir dönemden bahsediyoruz. “Personality & Social Pschology Bulletin” tarafından yayınlanan bir araştırmada, araştırmacıların saptadıkları nostaljinin gelecek olana dair optimistliği artırdığı. Tekrar tüketmemizi sağlayan güven ve perspektif ise önümüzdeki günlere taşıdığımız umudu artırıyor.  Bu da hayatlarımıza bir anlam katıyor.

Ve  burada “NOSTALJİ” devreye giriyor! 
Biliyorum “nostalji” kelimesi bizler için çok ama çok eskileri andırıyor, sanki 50-60 yıl öncesine gidiyoruz dermişim gibi ama değil. Yakın geçmişte bir nostaljidir. Kaldıki 90’lar dediğimizde laf aramızda çaktırmayın, 20 sene öncesinden bahsediyoruz:)

Nostalji anlayacağınız gibi aslında çok önemli bir role sahip, tükettiklerimiz arasında. Şu anda dünyada olanlara rağmen hala eskilere dönüp onlara sarılıyor ya da beynimizin yeterli derecede umut edebilmesi için kaynak sağlıyoruz. Sadece çocukken yaşadığımız güzel günler, anılarımız değil, aynı zamanda günümüzde yaşanan güzel şeyler de bizleri gelecek için ayakta tutuyor. 90’lar rönesansı anlayacağınız gibi aslında bir bilimsel kaynağa dayanıyor.

Her yerde 90’lara ait detayları bariz ya da kısıtlı şekilde farkediyoruz. Modadan sanata… En bariz detaylarını tabii ki moda da görüyoruz. Ama müzikte, sinemada ve televizyonda da ayak izlerine rastlıyoruz.

Mesela Kraft Mac & Cheese’in Ninja Kaplumbağ şekilli markalarını burada olsa biz de alırız. Ve reklamında ise oynattığı isim oldukça tanıdık bir sima, çalan şarkı da…

Mesela Nickelodeon’un geceleri belli bir saatten sonra “The 90’s Are All That” kuşağında, 90’ların çizgi filmlerini yayınlamaları da bir tesadüf değil… Sevenler buraya tıklayabilirsiniz.

“Bizim Ev”in yeniden Netflix’te yayınlanması ve yeni bölümlerinin çekiliyor olması da mı tesadüf?

“Empire” dizisi ile yeniden R&B ve Rap dünyasının büyülü dünyasına dalmamız?

Peki bu aşağıdaki görsellerdekiler de mi tesadüf İsviçreli Bilimadamları?

Yani özetle karar vericiler milenyum çocukları olana kadar biz daha çok 90’ları görüyor olacağız=)

P.S: Bu ve bu gibi içerik pazarlamaya dair yazılarımı bu adreste bulabilirsiniz. Nostalji ve içerik pazarlama hakkında daha çok örnek verdiğim yazı yarın linkini verdiğim adreste olacak:)

MugzTheBlogger

 

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s