DAHA BAŞARILI OLMAK İÇİN ELEMENİZ GEREKEN 10 ALIŞKANLIK!

Dikkat dağıtıcılar, dedikodular … Siz bunlardan kaçını yapıyorsunuz?

İş üretici “nasıl daha üretici olabilirim?” sorusunu çözümlemeye geldiğinde, hayatınızda ve alışkanlıklarınızda yaptığınız çok küçük değişiklikler bile etkili olabilir. Farkında olmadan yaptığımız birçok alışkanlık günlük rutinimizi satoe edip, bizi yapacaklarımızdan alıkoyuyor olabilir.

Hepimizin aslında kötü alışkanlıkları var ve bu alışkanlıklar zamanla biz farketmeden yavaş yavaş başarı basamaklarında bizim önümüze engel olarak çıkabiliyor. Bu da çoğu zaman bizi başarımızdan geri koyabiliyor.

Kötü alışkanlıklar aynı zamanda kendini kontrol etme yetisi içerir ve yapılan araştırmalarda ancak kendimizi kontrol edebildiğiniz ve yeterince çaba sarf ettiğimiz zaman başarıya ulaşabileceğimizi gösteriyor.

Pensilvanya Üniversitesi Psikiyatristleri Angela Duckworth ve Martin Seligman’ın üniversite bünyesinde öğrencilere yaptıkları iki araştırmada (biri okul başlamdan, biri mezun olunurken), öğrencilerin sadece İQ seviyelerinin değil bunlarda kendileri kontrol etmenin de etkisi de görüldü.

Kendini kontrol edebilme aynı zamanda, iyi alışkanlıklar edinebilme ile eşdeğerdir. Ve iyi alışkanlıklar iş yaşamımızda bize çalışma disiplinine sahip olmayı, iş ahlakı ve üretici olma özelliği katar. Sanki bir kas gibidir, her gün üstüne koyup daha da geliştirebileceğiniz hale gelir. Bunu daha çok egzersiz yaparak kötü alışkanlıklarınız atmayı çalışın.

1- Yatakta telefona hayır!

En çok olumsuz etkileyenlerden biri yatağa telefonla girmemiz. Çünkü telefon gibi teknolojik aletlerin yaydıkları mavi ışık türü aslında bizim vücudumuza sabah ve akşam saatlerinde ihtiyacımız olmayan ışık. Bunun nedeni ise, doğal ışık dışında olan bu ışık türleri vücudumuzda salgıladığımız melatonin hormonunu olumsuz yönde etkileyip, güne enerjik başlamamızı ya da akşam uykumuzu olumsuz yönde etkiliyor. Bu tür teknolojik aletler kullanıldığında vücudumuzun doğal dengesini biz farkında olmadan bozabiliyor. Uzmanlar özellikle yemekten sonra çok fazla kullanmamamız gerektiğinin altını çiziyor. Hayat kalitemizi düşüren sadece telefon değil aynı zamanda televizyon da aynı etkiye sahip.

2- Konuşmasınızı bölmeyin!

Hiçbirşey konuşmanızın ortasında telefonun çalıp yada mesaj gelip sizi sohbetten alıkoyması kadar kötü olamaz değil mi?  Birisiyle dikkatinizi verip derinlemesine konuştuğunuzu düşünün… Zaten bir konuşmaya odaklanmak bazı zamanlarda oldukça güç olabiliyor ve tam bu sırada arkadan arayan birinin olduğunu ya da bir mesaj sesi geldiğini düşünün. Hop! Tüm dikkat dağıldı! Bu nedenle biriyle konuşurken telefonlarınızı sessize hatta titreşime almayı unutmayın.

3- Bildirimler, bildirimler, bildirimler…

Üretici ve kreatif olmayı en çok etkileyen şeylerden bir tanesi de işte bu bildirimler. Sosyal medyası var, e-postası var, var da var… Sizin için çok önemli değilse gereksiz bildirimleri kapatabilir ve telefonunuza belli aralıklarla bakabilirsiniz. Çünkü çalışırken veya başka bir işle uğraşırken, bildirimle gelip sizi sürekli meşgul etmesi, üreticiliğinizi ve veriminizi engelleyen uyarıcılardır.

4-Hayır diyorum!

San Francisco Üniversitesi’nde yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, hayır diyebilmenin daha stresli ve depresif bir duygu halinin olduğunu ve bu yüzden genelde insanların çoğu olaya evet dediği sonucuna ulaşmışlar.

Ama aslında hayır diyebilmek kendini kontrol edebilme yetisiyle doğrudan ilgili bir konu bu. Uzmanlar hayır diyebilmenin bir kendini kontrol edebilme yetisi olduğunu vurguluyorlar. Bu yetiyi kullandığınızda verdiğiniz kararlar daha etkili olacaktır.  Aynı zamanda kendi çizgilerinizi ve özgüveninizi de olumlu yönde etkileyecektir.

7-Toplantı konusu neydi?

Her toplantıda hepimizin başına gelen sıkıntılardan biri “daldan dala”. Daha bir konuyu çözmemişken, hop öbürüne, öbürüne derken en sonuncusuna gelip aslında hiçbirşeyin çözüme ulaşmadığını farketmek. Burada önemli olan önce kendinizden başlayarak tüm ekip arkadaşlarınızı gerektiğinde üslerinizi dahi tek bir konu ile ilgilenmeye yönlendirmek.

Bunun dışında modern dünyanın getirdiği şeylerden biri de toplantı sırasında birçok dikkat dağıtıcının varolması. Sadece tüm ekibin telefonları yeter bile bu dikkatin dağılmasına. Bu nedenle toplantı sırasında herkesin ama özellikle sizin toplantı dışında herhangi bir şey ile ilgilenmeyi bırakmanız gerekiyor ki, konuşulan hakkında ilgili olabilelim, konsantre olabilelim ve mutlu olalım.

 

8- Dedikoducu!

Hayatın bazen en acı, bazen en tatlı gerçeği; dedikodu yapmak! Bazen bizleri çok eğlendirirken, bazen oldukça üzebiliyor. Kötü niyetli dedikodu yapan insanlar daha çok başkalarının başarısızlıkları ve yaptıkları hakkında konuşup bundan haz alırlar. Ve sizi de kendi gibi negatife çekip kötü şeyler düşünmeye itebilirler. O yüzden gerçekten değerli şeyler öğrenebileceğiniz insanlarda konuşun, tartışın ve bu çevrelerde bulunun.

“Büyük beyinler fikirleri tartışır, sıradan beyinler olayları, küçük beyinler insanları tartışır.”
                                      Eleanor Roosevelt

9- Sende yaz, yaz, yaz!

Ne kadar üretici yazarsanız yazın, en sonunda zamana bırakmalısınız. Çünkü bunun sonunda yazmanın başarılı olmak için ne kadar tamamlayıcı bir element olduğunu, ne kadar ayrılmaz bir parçası olduğunu farkedeceksiniz. Olmasını beklemeyin, üretin ama yapamayıp yapmak istediğiniz şeyleri yazın.

‘’ Yanlış bir sayfayı düzeltebilirsin, ama boş bir sayfayı asla düzeltemezsin’’.        
                        Jodi Picoult

10- Kıyaslamayın!

En büyük rakibiniz yine kendiniz olun. Kıyaslayın ama kendinizi bir önceki gün ile kıyaslayın, Ayşe, Mehmet ile değil! Asla kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamamlısınız. Çünkü asla onların dediği kadar iyi yada kötü değilsiniz aslında.

SONUÇ!

Bütün bu kötü alışkanlıklarınızdan kurtulup, yerine iyi alışkanlıkları uygularsanız hem kendinizi daha iyi kontrol edip, hem de iş yaşamında ve kariyerinizi daha sağlıklı geçirme şansınız mümkün.

ShufflePost Haber Merkezi

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s