SPOR YAPARKEN DİNLEYEBİLECEĞİNİZ 200 ŞARKI!

Müzik ve spor…

Hayatın her anında bizi anda farklı noktalara götürüyor. Fakat önemli olan nasıl hissetmek istediğimize karar vermek. Mutlu hissetmek istiyorsak daha umutlu ritimlerden ama geçmişe dalıp biraz hüzünlenmek istiyorsak daha depresif ritimleri seçiyoruz. Konumuz bu değil. Bu yazıdaki konumuz aktivitemiz ile spor arasındaki ilişkiyi özetlemek ve sizin için spor sırasında ve sonrasında dinlenecek listemizi paylaşmak=)

Spor esnasında dinlenilen şarkılar kesinlikle fiziksel aktivite performansınızı yükseltiyor. Sanıyoruz bu noktada hemfikiriz. Bunu sadece biz değil, araştırmalar da söylüyor.

Müziğin fiziksel aktivite sırasında dinlenmesi konusunda uzmanlar ikiye bölünüyor. Bir kısmı dinlenmemesi gerektiğinden bahsederken büyük bir çoğunluğu ise dinlendiğinde fiziksel performansın oldukça arttığının altını çiziyor ve zararı olmadığını belirtiyor.

Bu konuda oldukça fazla araştırma yapan Dr. Costas Karageorghis 100’den fazla yaptığı araştırma sonucunda müziğin fiziksel aktivite sırasında “yasal performans artırıcı bir hap” olarak tanımlıyor. Biz yazımızın geri kalanında bu işe negatif bakanlardan çok pozitif bakanların görüşlerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Hayaller vs. Hayatlar! 
Ayrışma; yani fiziksel performansınız sırasında bedeniniz ve hislerinizin birbirinden bağımsız çalışması… Araştırmaların sürekli olarak altını çizdiği nokta; müziğin hissettiklerimizden bizi ayırıp fiziksel aktivitemize konsantre olmamızı sağladığı. Müzik ve atletizm çalışmalarının yapıldığı İngiltere Brunnel Üniversitesi’nin araştırma sonuçlarına göre spor esnasında dinlediğiniz müzik, harcadığınız eforu %12 daha az hissetmenizi sağlarken, dayanıklılığınızı da %15 oranında artırdığı.

“Biliyor musunuz? Dünyanın en iyi koşucularından biri olan Haile Gebrselassie 10.000 metre dünya rekorunu kırarken, koşacağı mesafeyi ‘Scatman‘ şarkısına senkronlamış.”

Araştırmalara göre spor esnasında dinlenilen müzik, fiziksel performansı artırırken aynı zamanda yorgunluk ve tükenmişliği de erteliyor. Bu nedenle aslında yaptığımız egzersiz türüne göre şarkı dinlememizde oldukça etkili. Bu şekilde aktivitemiz ile ritimler senkronize olabilir.

İç Dünyamız?
Müzik dinlediğimizde genellikle o şarkının bizde hissettirdiği ya da hayal ettirdiği yerde oluruz. Koşu bandında yürürken ya da koşarken, aynaya baktığımızda gördüğümüz kişi ile gerçekte gördüğümüz kişi arasında fark yok ama o an hissettiğimiz kişi aynadaki kişi değil. Aynı zamanda koşu bandında ya da sokakta koşarken müzik dinlemesek dahi aklımızda bir müzik ile yola çıktığımızda dış etkenlerin dikkatimizi dolayısıyla konsantrasyonumuzu dağıtmasını engellemiş oluruz. Hedefimize odaklanır ve onu tamamlayacak enerji ve motivasyonu ise o ritimlerde buluruz. Birçok atletin müsabakalar sırasında dikkatlerinin dağılmaması için akıllarında bir müzik ile saha çıktığı da bunu kanıtlar nitelikte.

Her Gün Biraz Daha FAZLA!
Müzik ile senkronize yaptığınız aktiviteler belli bir süre sonra hangi aktivite olursa olsun onu bir adım daha ileriye taşımanıza yardımcı oluyor. Peki nasıl?
Dikkat ettiniz mi bir yürüyüş sırasında hızlı müzik dinlediğimizde bir süre sonra kendimizi o hızlı müziğin temposuna uyarken buluruz. Yani hareketlerimiz de hızlanır. Son yapılan araştırmalarda müziğin hem performansı artırdığı hem de konsantrasyon sağladığı kısaca bedenimizin egzersiz sırasında neye ihtiyacı var ise, doğru ritimleri bulduğumuzda bunu sağlamamız oldukça kolay. Mesela spor sonrası rahat ve dinlendirici ritimlerin olduğu  müzikler sporu sonlandırmamıza yardımcı olduğu gibi koşu esnasında hızlı ritimlere sahip şarkılar dinlediğimizde bedenimiz de senkronize bir şekilde daha hızlı hareket edebilir.

Sizler için bizim spor yaparken ve spordan sonra bayılarak dinlediğimiz şarkılardan bir liste hazırladık. Hemen ShufflePost Spotify listesini takibe alın, güncelliyor olacağız=)

P.S: Konu spor ve müzik olunca 30 kilo veren editörümüz MugzTheBlogger’a sorduk; “bir tavsiyen var mı Müdür?” diye. “Tabii ki var” dedi ve ekledi;  “Bunların dışında verebileceğim tavsiye kızlar için özellikle Victoria’s Secret gibi çok güzel vücudu olan mankenlerin olduğu defileleri izlemeleri koşu bandında ya da spora başlamadan önce. Erkekler için ise hayal ettikleri vücuda sahip adamlara bakmaları. Ben bunun çok faydasını gördüm kendi adıma. Spor sırasında özellikle Fashion TV ile çalıştım.”

 

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s