İYİ BİR UYKU İÇİN ALTIN DEĞERİNDE ÖNERİLER BURADA!

Ne olursa olsun, havalar nasıl olursa olsun,  uykunuz iyi olsun!

İyi bir uyku sağlıklıdır, zihninizi dinç tutar ve hayata ve güne pozitif bakmanızı ve yaşamanızı sağlar gibi gibi. Son zamanlarda gerek teknolojinin ilerlemesi, gerek hayatın hızlanması ile uykumuzdan maalesef çok feragat etmek zorunda kalıyoruz. Bu da gün içerisinde ve hayatımızda pek çok probleme yol açıyor. Bu noktada da altını çizeceğimiz konu; uykunun önemi!

Uykunun önemini herhalde şu ana kadar yapılan araştırmalar ve sonuçlarıyla ilgili çok da tartışmamıza ve,ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek yok. Ve normal hayat dışında çalışma hayatımızda da bizi başarıya ve sağlıklı bir hayata taşıyan etmenlerden bir tanesi olduğunu da söylememize gerek yok herhalde. Uykunuzu iyi hale getirmek istiyorsanız, size bir kaç önerimiz var hadi birlikte göz atalım…

Problem 1: “Alarmı duyamıyorum ve kalkamıyorum” diyorsanız;

  • Alarm kullanmayın, vücudunuzu alarma dönüştürün, bu şu demek yeterince erken yatıp kalkarsanız, zaten vücudunuz otomatik olarak sabahları erken kalkıp, akşamları erken yatıcaktır.

Problem 2: “Çok uyuyorum ama uykumu alamıyorum” diyorsanız;

  • Çok uyku=kaliteli uyku DEĞİLDİR! Çok bilinen yanlışlardan mesela bu, çünkü aslında zinde olmak için düzenli ve kaliteli uyku gerekir ve bunun için bazı püf noktaları verelim mesela, bitki çayları içmek,karanlık ortam yaratmak, göz bandı kullanmak, yoga yapmak, sakin bir müzik dinlemek ve duş ılık bir duş almak gibi.

Problem 3: “Birkaç gün geç yatayım birşey olmaz herhalde” diye düşünüyorsanız;

  • Çok sık yapmayın deriz. Hatta bize kalırsa hiç yapmamaya çalışın. Çünkü, siz bu döngüdeki elementleri oturtmaya başladıkça (ki bu çok önemli) yavaş yavaş vücut bu düzene alışmaya başlar ve uyku düzenini ve ritmini yakalamaya başlar, ama siz bunu bozarsınız tekrar eski düzensizliğine dönme ihtimali artabilir, o yüzden her akşam yatağa aynı saatte gitmek önemli bir element.

Problem4: “Telefonu masaya mı bıraksam, yaa nolcak kalsın yanımda şimdi üşendim gerek yok, zaten sabah yanıma alcam”.

  • TV, cep telefonu ve benzeri elektronik cihazlar ciddi bir radyasyon potansiyeli yaymakla kalmayıp, aynı zamanda uyku kalitesine ve düzenine negatif anlamda bir etkisi söz konusu. Sağlığınız için bir kaç adımı çok görmeyin lütfen :))) Telefonlar yataktan en uzak köşelere,hadi bakalım marş marş :)))

Öneri 1: MUTLAKA ama MUTLAKA şekerleme yapın!!!
Bundan kasıt, sabah ve akşam uykusunun dışında gün ortası diliminde yani öğlen saatlerinde 30-60 dakika arası kişiden kişiye değişebilen ”ihtiyaca göre” , şekerlemeler çok iyi gelecektir. Çünkü bu sırada beynimiz gün arasında dinlenir ve kendini yenileyip ve güçlendirip daha aktif ve sağlıklı düşünmemizi sağlar.

Öneri 2: İçki ve kahve sevenler bu size uyumadan önce TÜ-KET-ME-YİNNN;

  • Neden mi ? Şu yüzden, eğer bu içecekleri tüketirseniz uyumadan önce uykunuzu kaçırabilir, (içindeki kafeinden dolayı), ve geceleri uykunuzu kaçırıp yada, uyku arasında sizi yataktan kaldırabilir ve bu da uyku düzeninizi bozan etkenlerden biridir.

 

Kısacası yazıyı bitirmeden önce sağlıklı bir uyku için, elinizden geldiği kadar bu uykuyu belli bir düzen etrafında yapın.

 

ShufflePost Haber Merkezi

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s