BİTKİLERİN BİZİMLE KONUŞMASINI SAĞLAYAN TEKNOLOJİ!

Bu teknoloji değişik bir şey! Hayatımızdan çaldığı kadar bir o kadar da hayatımıza katkı sağlıyor!

 

Sırasıyla büyükannem, anneannem ve annemden gördüğüm kadarıyla en sık yaptıkları şey, evdeki ve bahçedeki bitkilerle konuşmaları… Onlara günaydın, nasılsınız?, canlarım ve benzeri sözlerle yeri geldiğinde hatır, yeri geldiğinde iltifat etmeleri. Eminim hepinizin ailesinde bu şekilde bitkilerle iletişim kuranlar vardır, yabancı geleceğini düşünmüyorum.

Evet, o da canlı ve gerçekten anlıyorlar. Bunu seneler içinde keşfettim. Ne kadar ilgilenilirse, ne kadar güzel bakılırsa o gözlerle o kadar canlı o kadar güzel oluyorlar. Peki ya onlar da bizimle konuşsalar? Gerçek olabilir mi? Değişik olurdu değil mi? Ama gerek ev bitkileri gerekse tarım için oldukça büyük bir icat olurdu. Ama geçmiş zaman konuşmaya gerek yok, çünkü bu artık gerçek olmuş! Evet efendim artık bitkiler bizimle konuşabilecekler.

Peki, nasıl mı? Hemen anlatıyorum…
Projemizin adı; “Project Florence”
konusan-bitkiler-2Peki Helene Steiner’i tanıyor musunuz? Cevabınız hayır mı? Endişeye mahal yok, bende tanımıyordum. Ta ki Fast Company‘de yer alan haberi okuyana dek. Steiner bir post-doc araştırmacısı. Ve şu soruyu sormuş; “Ya bitkilerde bizimle konuşsa?” Bu soruyu da Microsoft’un studio 99 adını verdiği mühendis, yazılımcı, teknisyen ve sanatçıları buluşturduğu platformunda üzerine çalışarak, sorusunu gerçeğe dönüştürmüş.

Şimdi efendim Project Florence nasıl işliyor derseniz eğer anlatıyorum; bir kapsül içerisinde bulunan bitki içerisine bir sensör yerleştiriliyor ve bu düzenekte bilgisayara bağlanıyor. Bitkilerle iletişim kurabilmek için bitkinin bağlı olduğu programı açıyor, birşeyler yazıyoruz. Ve sonrasında bitkimizden bize cevap geliyor.

Daha açıklayıcı olması açısından projenin videosunu paylaşıyorum, buyrun efenim…

Florence from Helene Steiner on Vimeo.

Bitkiye yazdığınız mesajın olumlu ya da olumsuz olmasına göre sensör yeşil ya da kırmızı oluyor. Giden mesaj mors alfabesi gibi bir seri kodla iletiliyor. Mesela diyelim ki, çok samimi ve sıcak bir mesaj ilettiniz bitkinize, kırmızı ışık yanıyor çünkü kırmızı ışık bitkinin çiçeklenmesini sağlıyor. Yapraklarda, bitki toprağında, kapsül içerisindeki havada ve köklerde yer alan sensörler bitkinin nasıl hissettiğini saptıyor. Buna göre bitkiniz fiziksel durumuna göre size olumlu ya da olumsuz bir mesaj iletiyor.

Haberin devamı için sizleri böyle alabilirim…

Ama yok sen bu haberi geçte studio99‘da başka ne projeler varmış diyorsanız, o zaman böyle buyrun…

MugzTheBlogger

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s